Production and environment

Základom pre výrobu SO.SLOW sviečok je sójový vosk. Pre našu spoločnosť je priorita udržateľnosť, zdravotná nezávadnosť našich sviečok a náš dopad na životné prostredie.

Z tohto dôvodu používame na výrobu sviečok výlučne sójový vosk, bez pridania chemických konzervantov. V SO.SLOW pri výrobe sviečok nikdy nepoužívame parafín alebo iné chemické náhrady voskov. Zároveň na výrobu sviečok nepoužívame chemické prímesi upravujúce konzistenciu, vzhľad, vôňu alebo iné vlastnosti sviečok.

Wax used in SO.SLOW is produced by a complex technological process from soybean oil. At harvest, the beans are cleaned, cracked, peeled and wound into braids. Approximately 60 pieces of top quality soybeans are used to extract soybean oil.

Smells SO.SLOW, like all the other components of the candle, are of natural origin and are created by maceration of natural herbs, flowers or plants. The fragrances you have chosen come from the center of world fragrances, z of the French city of GRASSE. Výber vôní na aktuálnu sezónu realizujeme vždy osobne, priamo u výrobcov. Možnosť vidieť a kontrolovať materiál na výrobu vôní a samotný výrobný proces je pre nás samozrejmosťou. 

Wicks SO.SLOW ktoré vyberáme do našich sviečok musia rovnako spĺňať vysoké nároky na udržateľnosť, ako aj na funkčnosť. Knôty používané pri výrobe sviečok sú výlučne z vysoko kvalitného dreva. 

Drevený knôt je čisto prírodný produkt so špecifickým priebehom horenia. Sviečke dodáva príjemnú atmosféru a intenzitu horenia.

 

--

 

RECYCLING PROGRAMME

The candle cups used in SO.SLOW can be recycled. We accept glasses for refilling.

How to return a glass cup from a burned out candle?

Bring a glass to any store that offers our candles, overview HERE. Where you get an immediate discount of €0.5 for each undamaged glass brought in.

or

Collect at least 4 cups, they must be carefully packed and sent to our address. Then, we will add points to your account for every cup. For every 10. glass, you have a candle of your choice for free. Alternatively, it is possible to hand over the glasses during personal collection (it works the same as when sending glasses).